#FitnessMytus #VedeckyPodlozeno NABÍRÁNÍ SVALOVÉ HMOTY REDUKCE TUKU REGENERACE Zdraví

[18] Stres, psychika a přeměna postavy + 10 Tipů, jak mu předcházet a zvýšit tak svou spokojenost! (20+ studií) #vedeckyPodlozeno

Zdravím,

Chceš znát odpovědi na následující otázky:

  • Mýty vs. Fakta:
    • Má stres vliv na přeměnu postavy, výkonnost a regeneraci?
  • Jak aplikovat 10 tipů, které Ti pomůžou snížit stres a zvýšit tak tvou spokojenost?

Pak pokračuj ve čtení!

Jak jsi se už mohl/a dočíst, posilovací trénink může 2-3x urychlit hubnutí a co víc, na rozdíl od kardia můžeš při jeho zapojení těžit ze všech benefitů, které s sebou posilovací trénink přináší.

Také už víš, proč je spánek (díl. 1. , díl. 2.) nezbytnou součástí přeměny postavy, a proč ženy, ačkoli mají stejný relativní potenciál pro budování svalové hmoty jako muži, nedosahují požadovaných výsledků, navzdory tomu, že mají optimálně nastavené stravování.

V dnešním díle si vysvětlíme, JAK a PROČ snížit hladinu stresu.

Stres

Mnohokrát jsem již zmiňoval, že přeměna postavy nesouvisí pouze s individuálně optimalizovanou výživou, tréninkem, spánkem a suplementací. Klíčovou roli, a to v jakékoli oblasti života, je naše mysl a schopnost, jak s ní dokážeme pracovat tak, aby nám neškodila, ale pomáhala dosáhnout našich cílů. Můžeš mít nadprůměrné předpoklady pro naplnění konkrétního cíle, ale pokud na něm nebudeš soustavně pracovat, dosáhneš ho velice obtížně.

Mýtus č. 1: Psychický stres nemá vliv na přeměnu postavy

Psychický stres nemá vliv na přeměnu postavy. To, že jsi ve stresu, neovlivní reakci tvého těla na tréninky, ukládání tuků, budování svalové hmoty apod.

Jak je to ve skutečnosti?

Stres a nastavení mysli má zcela zásadní vliv na přeměnu postavy. Ovlivňuje kvalitu spánku, nálady, rizika vzniku onemocněních, hormonální a celkové zdraví apod. (1, 2, 3, 4, 5, 6) Stejně tak má vliv i na tvé rozhodování. Se zvyšujícím se stresem roste chuť po nezdravých zdrojích potravy spojených s obezitou a zdroje jako zelenina a ovoce jdou stranou.(7)

Vysoká míra stresu a to ať už fyzického, nebo psychického má zcela zásadní vliv na produkci kortizolu, hormonu, který je na jednu stranu užitečný, ale jeho přemíra vede k rozkladu svalové hmoty, neschopnosti jejího budování, sníženému zdraví apod. (8)

Mýtus č. 2: Psychický stres nemá vliv na fyzické výkony a regeneraci

Psychický stres nemá vliv na fyzické výkony. Ano, budeš sice více nepříjemný/á na své okolí, ale fyzické výkony můžeš podávat bez ohledu na to, jakému psychickému stresu jsi vystaven/a.

Jak je to ve skutečnosti?

Bez ohledu na to, zda zažíváš fyzický, či psychický stres, tělo na něj reaguje zvýšenou produkcí kortizolu. Při jeho chronicky zvýšené úrovni dochází k již zmíněným reakcím těla, které mají zcela zásadní vliv na fyzický výkon.

Psychický stres může výrazně prodloužit fyzickou regeneraci, snížit krátkodobý i dlouhodobý pokrok a zpomalit léčbu zranění. (10, 11, 12) Z toho důvodu je zcela nezbytné celkovou míru stresu cvičence vždy zohlednit v náročnosti tréninkového a výživového plánu. Dále je nutno vzít v potaz, že se zvyšujícím se stresem roste i potřeba spánku.

10 Tipů, jak porazit stres a být spokojenější

Než začnu s výčtem tipů, chci nejprve zdůraznit, že ačkoli to tak může vypadat, rozhodně nechci následujícími tipy moralizovat, někoho soudit, či shazovat. Uvádím zde konkrétní strategie, které mohou vést ke snížení stresu a zvýšení spokojenosti, a tak výraznou měrou přispět k efektivnější přeměně postavy.

Tip č 1: Neodkládej na později!

Odložením povinnosti její náročnost nesnížíš, jen Ti bude v hlavě ležet delší dobu. Chorobné odkládání povinností prokazatelně vede ke zvýšení stresu.(13, 14)

Můj osobní tip: Přečti si například knížku Konec prokrastinace a pokud nemáš čas číst, tak si ji poslechni během každodenních činností, které nejsou mentálně náročné.

S knihou ani firmou nemám nic společného, doporučuji ji, protože věřím, že Ti může s tipem č. 1 pomoct.

Tip č 2: Pravidelně se hýbej!

Je prokázáno, že obezita zhoršuje celkové zdraví, zvyšuje chronický stres a riziko vzniku civilizačních chorob.(15) Pravidelný pohyb oproti tomu zvyšuje akutní a snižuje chronický stres, zlepšuje spánek, imunitu a snižuje rizika vzniku nemocí, které jsou s obezitou spjaté.(16, 17, 18, 19, 20)

Můj osobní tip: Pokud v práci sedíš, pak začni pracovat ve stoje. I já většinu článku píšu ve stoje.

Tip č 3: Vol kvalitní potraviny!

Nejenom pravidelný pohyb, ale i zdroje potravin, které volíš, mají zásadní vliv na hladinu stresu, kterému tělo vystavuješ. Vol průmyslově nezpracované potraviny obsahující vyšší množství mikroživin a vlákniny, které mají zdravotní benefity a nepůsobí zánětlivě jako některé již průmyslově zpracované potraviny. (21)

Tip č 4: Obklop se lidmi, kteří Tě táhnou nahoru!

Tvé okolí ať už sociální, tak fyzické má na tvé chování, vývoj, zdraví, fyzickou aktivitu a celkovou spokojenost zásadní vliv, proto se obklop těmi, kteří Tě podporují ve snaze dosáhnout Tebou vytyčených cílů a těmi, kterým by jsi se chtěl/a podobat.(22, 23)

Tip č 5: Nesuď ostatní a ber věci s nadhledem!

Stejně jako jsem si vyslechl určité množství hejtu a negativních komentářů u některých vlastních videí, či rozhovorů, tak i v běžném životě je každý z nás vržen před soudy ostatních lidí. Kdybych si bral každý z negativních komentářů k srdci, pak bych nemohl články veřejně vůbec publikovat. Vždycky se najde někdo, komu se tvá práce, či jednání nemusí líbit. A ty máš vždycky na vybranou, jak zareaguješ:

  1. Buď danou osobu odsoudíš, možná i ponížíš a řekneš si, že jde o totálního…
  2. Nebo se na situaci podíváš s nadhledem a z jeho/jejího pohledu, uvědomíš si, že ačkoli v danou chvíli děláš svoje maximum, každý máme vlastní pravdu a né každý se v danou situaci, kdy takové komentáře píše, nachází v závihodnění situaci a třeba je jinak v jádru dobrý člověk, který tímhle způsobem jednoduše ventiluje svojí frustraci, která vůbec nemusí souviset s Tebou.

Skutečnost, že se od daného konfliktu oprostíš, Ti pomůže si celou věc nebrat osobně, agresorovi odpustit a dokonce být vděčný a ocenit ho za jeho zájem, čas, odvahu, schopnost sdělit vlastní názor a další pozitivní vlastnosti, který ne každý má.

Tip č.6: Překonej strach a pochybnosti!

Každý nějaké máme, ale důležité je, zda Tě ovládnou, nebo zda je překonáš. Podobně jako chorobné odkládání povinností i chronické strachování se má za následek zvýšenou míru stresu a s ním související problémy.(24)

Tip č.7: Uč se vděčnosti

Tento bod jsem již zmiňoval v druhém díle o spánku. Stejně tak jako si vždycky můžeš najít důvod, proč být naštvaný, můžeš si i najít důvod, za co být vděčný, podívat se na překážky z širší perspektivy a uvědomit si, že jsou lidi, kteří jsou na tom podstatně hůř, než ty, a že máš obrovské štěstí, že můžeš být v situaci, v které jsi.

Tip č.8: Uč se přijímat skutečnost!

Tip č.7 se nejmenuje buď vděčný, ale uč se vděčnosti. Chápu, že pro někoho, kdo si neustále stěžuje a kritizuje může být podobný tip dost náročný a bude-li soudit sám sebe, že se mu nedaří ho plnit, přivodí mu to víc stresu, než původně měl. Proto se přijímej se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, které máš. Nikdo z nás není dokonalý. Hodnoť pouze svůj každodenní přístup a pokrok! Jedině tak máš šanci dosáhnout výrazných výsledků.

Tip č. 9: Dávej si postupné cíle!

Neříkám, aby jsi si dával/a nízké cíle. Miř tak vysoko, jak jen Ty osobně považuješ za správné a nenech se nikým a ničím omezovat, ale stejně jako horolezci si na osmi tisícovce vytvoří záchytné body, tak i Ty měj jasně stanovené kroky a úkoly, jejichž naplnění Tě postupně dovede k cílům větším a významnějším, a které Tě zároveň ujistí, že jdeš tím správným směrem. I Usain Bolt se musel prvně naučit chodit, než se mohl stát nejrychlejším člověkem na světě.

Tip č. 10: Dávej zpátky!

Sobeckost a zahleděnost do sebe Tě obvykle nechá v pýše a pohrdání ostatními, když se Ti daří a v sebelítosti a pochybnostech, když jsi na dně. Proto pomáhej druhým. Nejenže budeš mít dobrý pocit sám/sama ze sebe díky tomu, že jsi někomu pomohl/a, ale je to skvělý a taktický krok z hlediska Tvé osobní spokojenosti. Často Ti totiž ostatní můžou pomoct a podpořit Tě v situacích, kdy by jsi to nejmíň čekal/a, což může být rozhodující, zda svého cíle dosáhneš, či nikoli.

Díky za Tvůj čas.

Budu rád, když napíšeš svůj názor, dáš lajk, pokud s ním souhlasíš, nebo označíš člověka, kterému by mohl pomoct a pokud se s článkem dokážeš ztotožnit, pak bude skvělé, když ho budeš sdílet.

Jestli máš na mě jakékoli otázky, klidně piš do komentů.

Pokud chceš být přednostně informován o sdílení dalšího článku, přihlaš se k odběru:

  • PC: Pravý horní roh stránky pod menu
  • MOBIL: Pod komentáři a nejnovějšími příspěvky

Pokud chceš pomoct s nastavením OPTIMÁLNÍ cesty k těm nejrychlejším a zároveň udržitelným výsledkům a ušetřit na té cestě ČAS a PENÍZE namísto následování neoptimálních výživových a tréninkových postupů, piš na email.

Ať to sílí, roste a hubne!

Standa Paseka.

Přidej se do diskuze na facebooku!

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *